Összcsaládi érintettség okán ki kellett dolgoznunk az epekövesek által is emészthető lecsót, mert az mégse járja, hogy nem ehetünk belőle. Szerencsénkre nekünk nem a zsírja árt igazán, hanem a paprika és a paradicsom héja, ami rengeteg, jóformán emészthetetlen cellulózt tartalmaz. Azért a zsírral is csínján bánunk, annyi lesz benne, amennyi a kolbászból kisül.
2 kg vastaghúsú paprika
1 kg paradicsom
2-3 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
néhány karika kolbász
só, pirospaprika
Mossuk meg a paprikát és süssük meg. A legjobb a kerti grillen, faszénparázs fölött, de ugyanígy megoldható a gáztűzhely lángján is. A legegyszerűbb a sütőben, a légkeverés legmagasabb hőfokán, de a nyílt tűzön sütöttek finomabbak. A sütőben sose lesz ennyire égett, füstös a héja. A megsült paprikát takarjuk le fóliával, folpackkal, hogy a saját gőzében a héja megpuhuljon, akkor könnyebb lehúzni. A héj lehúzása után fordítsuk ki a csumáját is, és távolítsuk el a magjait. Az így előkészített paprika húst vágjuk csíkokra.
A paradicsomot is hámozzuk meg. A nagyon érett, régi fajta paradicsomokról lehúzható nyersen is, az ipari egyengolyóbisokat két percre forró vízbe kell mártani, utána húzható le a héjuk. A vízszintesen félbevágott paradicsomokból nyomjuk ki a magok nagyját, különben lecsó levest fogunk főzni.
A karikázott kolbászt pirítsuk meg egy teflonos edényben, sokkal finomabb tőle a lecsó íze. A megpirult kolbászt szűrőkanállal vegyük ki és alaposan dugjuk el, hogy maradjon belőle a lecsófőzés végre. Pirítsuk világosra a szálasra vágott hagymát, majd nyomjuk bele a fokhagymát, szórjuk meg kevés pirospaprikával és tegyük rá a kissé összevágott paradicsomot. Óvatosan sózzuk meg, mert a kolbásztól már nem sótlan. Forraljuk amíg a paradicsom kicsit szétesik, ez után tegyük hozzá a paprikát. Mivel azt már megsütöttük, pár perces összerotyogtatás után kész is vagyunk. Tegyük vissza bele a kolbászt és tálaljuk kedvenc módunkon.
Beszélgetés